Church Architecture Russia Religion

Navštivte Moskvu, hlavní město Ruské federace

Moskva je jedním z největších měst světa, žije v ní přibližně 10,5 milionů obyvatel. Časový posun oproti České republice je +2 hodiny. První zmínka o Moskvě se datuje do roku 1147, kdy bylo město založeno knížetem Jurijem Dolgorukým.

Život v Moskvě je poměrně drahý, podle některých žebříčků je Moskva dokonce nejdražším městem na světě. Zde také žije nejvíce miliardářů na světě. Vysoké jsou ceny zejména v restauracích a hotelích, v běžných obchodech jsou ceny přibližně stejné jako u nás.

Nejvíce využívanou přepravou po Moskvě je metro. Přepraví zhruba 8 milionů cestujících za den – více lidí cestuje už jen v tokijském metru. V moskevském metru, stejně jako i v některých obchodech a muzeích je zakázáno fotit. Dalším efektivním druhem dopravy jsou maršrutky. Po Moskvě se také můžete přepravit autobusy, trolejbusy, tramvajemi a taxíky.

Metro Girl The Passenger Stand By
Victoria_Borodinova / Pixabay

Moskva – město památek, muzeí, divadel i řady festivalů

V Moskvě najdete hned tři památky zapsané do UNESCO, a to Kreml, Kolomenskoje a klášter Novodjevičij. Tím však nabídka pro turisty zdaleka nekončí.  Centrem celé Moskvy je bezesporu Rudé náměstí. Na něm se setkávají turisté z celého světa. Rudé náměstí z jedné strany ohraničují zdi Kremlu, před nimiž stojí mauzoleum Lenina. Do mauzolea je vstup zdarma, dovnitř vás ovšem nepustí s batohem nebo větší taškou. Je přísně zakázáno fotit, mluvit nahlas, zastavovat se.

Další dominantou Rudého náměstí je unikátní chrám Vasila Blaženého (nebo také Pokrovský chrám) – jeden ze symbolů Ruska. Na nákupy můžete vyrazit do obchodního domu GUM, kde je velké množství butiků a obchodů. Ceny zboží jsou ovšem poměrně vysoké a platí se výhradně v dolarech, proto jej samotní Rusové označují za muzeum. Pokud však opravdu stojíte o nákupy, nedaleko Rudého náměstí je nákupní centrum Ochotnyj rjad.

Nezapomeňte na turistické symboly Moskvy

Další ze symbolů Moskvy – Kreml – je jednou z nejnavštěvovanějších moskevských památek. Sídlí v něm prezident, naleznete zde několik chrámů a muzeí. Prohlédnout si můžete Muzeum starých zbraní a klenotů. Rozhodně si také nenechte ujít nedaleký chrám Krista Spasitele.

Tip na dovolenou:  Vilnius – vydejte se po stopách historie Litvy

Atmosféru si můžete vychutnat na starém Arbatu, kde potkáte pouliční hudebníky nebo si třeba můžete nechat vyvěštit budoucnost z ruky. Nový Arbat je naopak centrum kasin, klubů a barů. Zde si můžete nakoupit suvenýry, nicméně s velkou přirážkou. Nejlepší místo pro nákup suvenýrů je Izmajlovský park, kde je jednak mnohem větší výběr a také nižší ceny.

Moscow Red Square
Naturell / Pixabay

Vyberte si ubytování v hlavním městě Ruska

Moskva je i městem kultury

je zde obrovské množství divadel (např. Velké divadlo, Malé divadlo, MCHAT, divadlo Na Tagance). Rozhodně stojí za to podívat se na Labutí jezero v Kremlu nebo ve Velkém divadle. Pokud zatoužíte po ruském výtvarném umění, zajděte si do Tretjakovské galerie. Můžete se vydat třeba po trase známé knihy Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova.

Ubytování v Moskvě je celkem drahé, můžete využít řady luxusních i méně luxusních hotelů, ubytoven, kolejí, ale nabízí se také možnost ubytování v soukromí. Na nádražích postávají místní babušky, které nabízejí ubytování za 600 – 800 rublů na noc. Cenu je možné usmlouvat. Pamatujte ale na to, že do tří dnů se musíte registrovat. Pokud jste ubytováni v hotelu, zřídí registraci hotelový pracovník. Pokud zatoužíte po dražším ubytování, máte jedinečnou a možná i jednu z posledních šancí navštívit hotel Rossija. Je zanesen do Guinnessovy knihy rekordů, protože může najednou ubytovat až 5500 hostů. Hotel má ale zmizet, hyzdí prý okolí Kremlu.Booking.com

Restaurace jsou v Moskvě poměrně drahé. Pokud se vám ale zasteskne po české kuchyni, můžete v Moskvě navštívit Český dům, což je české kulturní centrum s restaurací. Vsup je poněkud omezen, do Českého domu má přístup pouze ti, kdo vlastní český pas nebo alespoň doprovází osobu s českým pasem. Ceny jsou přijatelné, platí se v eurech.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *