aerial view of green trees and body of water during daytime

Chorvatsko – 10 tipů pro skvělou dovolenou

Chorvatsko představuje naši nejoblíbenější destinaci, kam se my Češi houfně vydáváme na svou dovolenou. Tato skutečnost nemá pouze souvislost s holou skutečností, že se jedná o naše nejbližší moře, těch důvodů, proč máme tak rádi Chorvatsko je rozhodně víc.

Určitě za to může i široká nabídka různého a levného ubytování, ale mimo to je Chorvatsko také ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Ostatně, vzhledem k rozmanitosti země, která má rozsáhlou historii, nespočet ostrovů, rozličných pláží, nespočet míst k potápění, spoustu národních parků, mnoho skal vhodných k horolezení, by nemělo snad nikoho překvapit, že na rozdíl od jiných letních destinací je Chorvatsko celosvětově vyhledávané nejen pro letní dovolenou, ale i pro tu zimní.

Na své si zde totiž přijde jak plážový povaleč, tak i potápěč, gurmán, lázeňský švihák, naturista, milovník přírody, rodina s dětmi, dobrodruh i horolezec a samozřejmě také sportovec a milovník historie. Chorvatsko je prostě ráj turistů.

Chorvatsko a její nejkrásnější destinace

Je těžké vybrat jen TOP 10, když ve skutečnosti je Chorvatsko úžasné celé a nejspíše by ani jeden celý život nestačil, aby člověk mohl navštívit všechna ta nevšední místa, které Chorvatsko skýtá.

Medulin – Istrie

Městečko Medulin leží poblíž Puly a patří k nejvyhledávanějším chorvatským destinacím. Jezdí zde turisté z celého světa a po celý rok, aby se mohly oddávat surfování, potápění, ale i klasickému lyžování. Večer se pak chodí bavit do řady zábavných center anebo na gastroturistiku do zdejších špičkových restaurací. K dispozici mají ty nejlepší hotely, ale i ubytování v soukromí. Městečko je vhodné také pro rodinnou dovolenou s dětmi.

Baška – Kvarner

Baška samotná je malým městečkem s krásnou pláží na ostrově Krk. K této pláži náleží i další pěkná města, jako např. Njivice anebo Omišajl. Ten, kdo má rád poklid, romantiku, vinohrady a olivové háje propojené s dávnou historií, tak si toto místo určitě zamiluje. Na své si zde přijdou také milovníci sportů a malé děti.

Zadar – Severní Dalmácie

Zadar představuje kulturní i historické centrum pro CHORVATSKO již více než 3000 let. Turisty láká svou krásnou přírodou, protože je obklopeno národními parky jako: Paklenica, Vransko, Kornati a Telaščica. Mimo nich je poblíž Zadaru i bezpočet vodopádů a jezer – Krky, Plitvocká jezera, či Severní Velebit. V posledních letech láká turisty i moderní architekturou. Mořské varhany jsou unikátní píšťaly zabudované stupňovitě vedle sebe do pobřežní zdi, které rozeznívají mořské vlny. Letos k nim přibylo dílo: Pozdrav Slunci, což je vlastně 300 solárních panelů uložených vedle sebe do kruhu o průměru 22 metrů. Možnosti ubytování jsou zde široké od ubytování v soukromí, kempech, či v turistickém komplexu Zeton, tak i ve špičkovém zadarském hotelu Funimation.

Brač – Jižní Dalmácie

Ostrov Brač má řadu nej a to nejen pro Chorvatsko. Brač je vůbec největším ostrovem v Dalmácii a druhým největším ostrovem v Jadranském moři. Leží mezi Splitem a Hvarem. Zlaty Rat představuje vůbec tu nejkrásnější chorvatskou pláž, která je rájem surfařů. Unikátní je však i v tom, že se její vzhled neustále mění podle přílivu, odlivu a síly a směru větru. Ze zdejšího typicky bílého kamene byl postaven Bílý dům, Reichstag v Berlíně a také vídeňský Parlament. Na ostrově naleznete celou řadu ubytovacích možností a celou řadu apartmánových komplexů. Nejznámějšími městy ostrova jsou Bol, Supetar a Milna.

Tip na dovolenou:  Máme pro vás tip na báječnou dovolenou. Hledejte last minute Chorvatsko

Dubrovník – Jižní Chorvatsko (Dalmácie)

Dubrovník město s hlubokou historií, které je dodnes důležitým kulturním, politickým i turistickým centrem. Je uznáváno za nejkrásnější město Středozemí. Má krásné oblázkové a štěrkové pláže a celou řadu útesů. Poblíž hradu u jedné ze středověkých bašt má Chorvatsko i svou vůbec nejlepší restauraci – Nautiku. Ubytování je zde možné jak v luxusních hotelových komplexech, tak i v soukromých apartmánech. Není nic neobvyklého, abyste si zde pronajali dům i na celou letní sezónu.

Střední Chorvatsko – Makarská riviéra

Makarská riviéra představuje více než 60 kilometrů oblázkové pláže, kde naleznete taková skvělá turistická místa jako Omiš, Dubic, Drašnica, Tučepi anebo Brela. Makarska je vyhledávaná nejen pro nádhernou pláž, krásné památky, ale i spoustu turistických možností, ať už pro pěší, či pro cyklisty. Díky horám Biokovo je Makarska i rájem pro horolezce. Ubytování zde naleznete v různých hotelových komplexech, ale i kempech a v soukromí. Zdejší realitní a cestovní kanceláře nabízí i pronájem domů na celé léto.

white and red boat on water under blue sky during daytime

Trogir – Střední Dalmácie

Trogir leží nedaleko Splitu a je unikátním městem, které již několik tisíciletí milují umělci, spisovatelé i cestovatelé. Je zde celá řada historických památek, uměleckých děl a přírodních úkazů, takže se dodnes míří davy turistů z celého světa. O Trogir se zajímají i kartografové, geologové i kronikáři. Toto romantické historické město, které je vůbec nejzachovalejším románsko – gotickým městem, se rozkládá z části na pevnině a z části na ostrově Čiovo. Kromě milovníků umění a historie je také rájem jachtařů. Ubytování si zde můžete vybrat od luxusních hotelů po soukromé bydlení, kde máte ještě větší možnost proniknout do zákulisí tohoto zajímavého mikroregionu. V restauracích si pak můžete pochutnat na zdejších regionálních specialitách.

Ostrov Korčula – Střední Dalmácie

Ostrov Korčula navštívil i Marco Polo. Jde o velice oblíbenou destinaci plnou malebných lagun, malých městeček i měst s hlubokou historií. Tento ostrov mají ve velké oblibě chorvatští sochaři, díky výskytu kvalitního dolomitového kamene. Jsou zde i lázeňská místa, protože moře u břehů ostrova je považováno za velmi léčivé. Není neobvyklé zde vidět delfíny. Ubytování na ostrově je možné v celé řadě hotelů, ale také v soukromí, kdy pokoje k pronajmutí nabízí téměř každý ostrovan.

Ostrov Mljet – Jižní Dalmácie – Chorvatsko

Tento nejzelenější chorvatský ostrov já rájem pro milovníky přírody, horolezce a všech, co mají rádi božský klid. Ostrov Mljet je totiž jedním velkým národním parkem, plný lagun, malých ostrůvků a romantického ubytování v apartmánových komplexech a v soukromí ve zdejších lesích a městečkách. Zdejší moře je považováno za nejčistší na světě.

Ostrov Cres – Kvarnen

Ostrov Cres je největším ostrovem v Kvarnenském zálivu. Leží poblíž ostrova Krk a kamenný most jej spojuje s ostrovem Lošinj. Cres je charakteristický svou krásnou přírodou a velkým množstvím ptáků. Ani Cres neobešla bohatá historie. Na ostrově se nalézá jeden z nejlepších chorvatských kempů, přesto většina turistů zde vyhledává ubytování spíše v soukromí. Perlou ostrova je sladkovodní jezero Vrana a spousta historických památek. Pro turisty jsou zde skvělé podmínky pro horolezectví, tenis a windsurfing. Na své si dozajista přijdou i milovníci melounů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *