Informace o nejzajímavějších místech v Řecku

Počet českých turistů, kteří tráví svou dovolenou v Řecku, každoročně vzrůstá. Řecko se tak pomalu stává jednou z nejoblíbenějších zemí pro příjemnou celoroční dovolenou. Společně se zeměmi jako jsou Itálie, Chorvatsko nebo Bulharsko patří k doporučovaným místům pro letní dovolenou u moře.

Na těchto stránkách jsme pro vás připravili bohaté informace o Řecku. Najdete zde podrobnosti o nejzajímavějších místech v Řecku, informace o turisticky zajímavých řeckých ostrovech, nechybí ani mapa a aktuální přehled počasí.

Doporučujeme některý z last minute zájezdů

Místa, která stojí za návštěvu

Řecko je místem, kde je obtížné byť jen na moment zapudit nutkavě se vracející myšlenku, že ať se hnete kamkoliv, stále stojíte na křižovatce kultur, barev a civilizací. Z každé cihly cihly cítíte vznešený závan pohnuté historie země, které celá Evropa vděčí za to, čím je. Vědomí všudypřítomné připomínek bohaté minulosti ale samozřejmě nebude jedinou věcí, kterou si z návštěvy Řecka odvezete.

Postarají se o to zdejší hory, moře, a krajina, o které se někdy po právu tvrdí, že i když světu dala tisíce obrazů z pohlednic, stále se nikomu nepodařilo bezezbytku zachytit její živou proměnlivost a žár. Vydejte se proto do Řecka, a zkuste se o pravdivosti těchto hlasů přesvědčit na vlastní kůži. Olivové háje, starověká osídlení, která přetrvala až dodnes. Řídce osídlené ostrovy plné podmanivých scenérií, ze kterých stejně daleko do hor, jako na pláž. Míst odkud se dá začít je mnoho.

Chalkidiki

Chalkidiki, poloostrov rozkládající se jihovýchodně od Soluně, druhého největšího města Řecka, se rozbíhá do dalších tří drobnějších poloostrovů Kassandra, Athos a Sithonia, které společně tvoří území svým tvarem připomínající jakýsi ostrý trojzubec. Tato oblast vstoupila do širšího povědomí jako rodiště Aristotela, jednoho z největších filozofů všech dob, který pochází ze zdejší Stageiry, ale také jako místo s podmanivou krajinou, jako dobrý úkryt před rychlou dobou.

Typické středozemské klima, drobné ostrůvky a dobře ukryté zálivy zakusující se hluboko do pevniny, borovicemi pokryté kopce a údolí. To jsou hlavní devizy ostrova Chalkidiki a zároveň důvody, proč hledat klid a odpočinek právě zde.

Lefkada

Ostrov Lefkada, známý také pod jménem Lefkas, případně Lefkhada, vděčí za svůj název bílé barvě jeho pobřežních skalisek (lefkas je řecké slovo pro bílou). Leží zhruba uprostřed pruhu Jónských ostrovů, a to tak blízko pevnině, jak je to jen možné, aby vůbec mohl být považován za ostrov. Někteří radikální starousedlíci proto Lefkadu odmítají za ostrov uznávat, a jsou schopni se o celé věci pohádat snad až do krve. Celá věc totiž vězí v tom, že původně dnešní Lefkada skutečně byla součástí kontinentálního Řecka.

Tip na dovolenou:  Ženeva – město mezi alpskými vrcholky

Úzký průplav, který jej dnes od ostrova odděluje, je výsledek práce Korinťanů, kteří jej zhruba 600 let př. Kr. vyhloubili. Lefkada nicméně s pevninou stále zůstává úzce spojena, a to prostřednictvím padacího mostu.

Kréta

Olivové háje a vinice, pomerančovníky, nepřístupná skaliska stejně jako doširoka rozprostřené pláže. Tak vypadá největší a nejjižněji položený řecký ostrov – Kréta.

Majestátní štíty Bílých hor, Psiloritis a Dikti se hrdě tyčí ve středu ostrova, aby každému návštěvníku potvrdili to, co každý starousedlík ví snad už téměř od kolíbky. Kréta není žádným tuctovým vodním rájem, za který jej někdy vydávají delegáti cestovních kanceláří. Mluvit o ní pouze jako ostrově omývaném azurovými vodami Egejského moře, kde můžete na dlouhých plážích proležet dlouhé hodiny, není přesné ani spravedlivé.

Pokud je totiž něco pro Krétu charakteristické, pak je to neobvykle silný duch historie místa, který vás zde ovane prakticky na každém kroku. Blízko vrcholků hor, kde se vám tají dech nad pohledem do strmých roklí, v nížinách pohostinných údolí, kde cestou míjíte v zeleni utopené domky rolníků. A samozřejmě na prosluněném pobřeží. Ignorant má na Krétě těžké pořízení. Zdejší památky spojené s největšími postavami antické mytologie, jejichž odkazu se na ostrově není možné vyhnout, jej totiž brzy přesvědčí o tom, že svojí okázalou nevědomostí přichází o hodně.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *