Rhodos nabízí starobylé památky a rodinnou pohodu

Chcete si udělat dovolenou na Rhodosu? Proslulý řecký ostrov nabízí slunečné dny 300 dní v roce. Potřebujete letenky na Rhodos? Zkuste se podívat na internetové nabídky, kde se stále objevují výhodné akce. Letenky Rhodos můžete získat s předstihem i jako last minute nabídku. Letenky na ostrov Rhodos si můžete zajistit online i na poslední chvíli.

Pláže, vesničky a starobylé město

Dovolená na Rhodosu vám nabízí nádherné pláže, ale také malebné v kopcích ve vnitrozemí, kam se cestovní rušno tak trochu zapomnělo dostavit. Pro obdivovatele historie je připraveno město Rhodos s mohutným opevněním Starého města a se zříceninami středověkých hradů. Přímořská letoviska na Rhodosu jsou připraveny na davy turistů, kteří sem velice rádi jezdí za relaxací, vodními radovánkami, procházkami v pěkném prostředí. Nechybí mnoho butiků, obchodů, posezení v typických tavernách, diskoték, nočních klubů. Západní pobřeží Rhodosu je větrnější a ideální pro windsurfing a jiné vodní sporty. Při návštěvě se doporučuje okruh ostrovem nebo lodní výlet na přilehlé řecké ostrovy. Na ostrově Symi si lze prohlédnout starobylý pravoslavný klášter Panormitis, zasvěcený  Archandělu Michaelovi. K nákupu vás nalákají obchůdky nabízející místní byliny, koření, mořské houby nebo rybí speciality. Městečku Lindos vévodí antická akropole s chrámem bohyně Athény Lindoské, úzké uličky s nádechem romantiky, taxi v podobě oslíků a jistě oceníte i návštěvu tradiční keramické dílny.

Emilia_Baczynska / Pixabay

Vydejte se za poznáním historie Rhodosu

Velké množství zachovalých památek zařadilo hlavní město Rhodos na seznam UNESCO. Památková rezervace vás uchvátí třeba i při večerních prohlídkách. Vystoupat můžete na vyhlídkovou věž a obdivovat panorama města, odtud si prohlédnete si akropoli a spatříte i místo, kde kdysi stál jeden ze sedmi divů světa – Kolos rhodský. Staré město se rozděluje na Rytířskou čtvrť se středověkými stavbami a na Tureckou čtvrť s bazary, mešitami a židovskou enklávou. Dělové koule zdobí historické jádro.

Tip na dovolenou:  Basilej – vydejte se za kulturou a překrásnými sceneriemi

Hradby jsou nepravidelně pokroucené a šířka má až 12 m. Prostor mezi vnitřními a vnějšími hradbami vyplňuje široký příkop, kde v současnosti rostou růžové keře, palmy a ibišky. Pokud budete chtít, můžete se projít i příkopem, ale obcházení města potřebuje hodně hodin času.

Na náměstí Symi lze spatřit pozůstatky antického Afroditina chrámu, na náměstí Argirokastrou mají mramorovou fontánu kdysi sloužící jako byzantská křtitelnice. Nedaleko odtud se nachází  zbrojnice za 14. století, kde je sídlo archeologů a dekorativního umění.

Z dalších památek stojí ve městě kostel Panagia tou Kastrou, kde dnes sídlí Byzantské muzeum. Původní velká Rytířská nemocnice byla předělána na Archeologické muzeum, kde spatříte například sarkofág velmistra Comeilliana, sochu Afrodíté v životní velikosti a mnoho jiného.

Mojpe / Pixabay

Rytířská ulice byla zrestaurována do původní středověké podoby. Palác Velmistrů vypadá velkolepě už od pohledu. Můžete se tu dostat do obrovských prázdných pokojů. Na nádvoří je k vidění italská bronzová vlčice – matka Romula a Rema.

Turecká část obsahuje hodně mešit, ale většinu chátrajících. Suleymanova mešita má cihlově červenou střechu, u ní je věž s hodinami. Najdete ji na vrcholku Sokratovy ulice, kde hned naproti stojí Turecká knihovna obsahující dva vzácné rukopisy Koránu.

Vykoupejte se na Rhodosu

Na Rhodosu se klidně můžete celé dny slunit na pláži nebo u bazénů. Rhodos nabízí krásné pláže. Většina pláží je na Rhodosu oblázková. Nejvíce oblázkových, ale i písečných pláží se rozkládá na východním pobřeží. Každou zátoku a pláž shledáte jinou, některé jsou dokonce i opuštěné, jiné naopak přecpané.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *