Varšava – město památek a kostelů

varsavaVaršava je hlavním a zároveň největším městem Polska. Město najdete ve středním Polsku – v historickém Mazovsku na středním toku Visly – Varšavská kotlina. Varšava je moderním městem, které je provázeno historickými fakty a zajímavými památkami. Do Varšavy se dostanete i letecky. Letět můžete se společností LOT nebo s ČSA. Oba způsoby letu lze absolvovat na trase Praha – Varšava a zpět.

Město si bohužel prošlo nepěknými momenty během 2. světové války, kdy došlo k jeho zničení. S novou výstavbou a budováním města se začalo až po skončení války. Historické čtvrtě se obnovovaly do původní podoby. Staré Město se stalo součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Navštivte historické památky Varšavy. Určitě ve vás zanechají úžasný pocit. Zkusit můžete zámek, kostely, palác nebo pozůstatky městských hradeb.

Zámek Krolewski

Královský hrad byl sídlem Mazovských vévodů. Zámek Krolewski byl kompletně zničen během druhé světové války a díky použití přežitých fragmentů posléze přestavěn.  V současné době zámek zdobí načervenalá fasáda s dominantní hradní věží a s hodinami. Zvláštností hodin je, že denně v 11:15 hrají hudbu. Budova zámku je jakýmsi vstupem do Starého Města. Uvnitř původního hradu mají muzeum, kde vystavují originální obrazy od Rembrandta a díla Bernarda Bellotta – Canaletta. Zavítat můžete také na prohlídku archeologické expozice a ubytování panstva. Budova stojí blízko nejstaršího a nejvyššího světského pomníku ve Varšavě, postaveného králem Vladislavem IV. na počest svého otce Zygmunta III Wazy.

Tip na dovolenou:  Basilej – vydejte se za kulturou a překrásnými sceneriemi

Staré Město

Staré Město tvoří malebné uličky ideálně stvořené pro romantické procházky. Místo je naplněné kavárnami, galeriemi, restauracemi – to vše je umístěné ve starých měšťanských domech.Staroměstského náměstí má uprostřed pomník s kašnou mořské víly – symbolu města. Varšava vám při vašich procházkách odhalí i jiná vyobrazení strážců města. Ve Starém Městě stojí jeden z nejstarších varšavských kostelů – Kostel sv. Martina.

Nové Město

Nové Město má většinu barokních a klasicistních domů okolo náměstí z doby poválečné rekonstrukce. V současnosti se můžete procházet krásnými uličkami s restauracemi a kavárnami. Z památek se zde nacházejí Kostel sv. Ducha a Kostel sv. Kazimíra.

Barbakan

Jedná se o pozůstatky městských hradeb ve Varšavě, které byly postaveny roku 1548. Spatříte velice pěknou část z opracovaného cihlového zdiva hradeb, která vytváří skvělou atmosféru například pro zdejší prodej uměleckých děl od pouličních umělců.

Dále můžete zajít do více jak tří desítek divadel. Navštívit lze Velké divadlo, balet a operu, knihovny, galerie, muzea nebo zoologickou a botanickou zahradu. Tradičním festivalem je mezinárodní hudební festival Varšavská jeseň.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *