Vilnius – vydejte se po stopách historie Litvy

Do hlavního města Litvy se ze vypravit z mnoha důvodů. Jedním z nich je určitě návštěva historického centra Vilniusu, nazývaného Staré město, které je zapsané na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město leží v jihovýchodní Litvě, na soutoku řek Vilnia a Neris.

Cesta do Vilniusu může být pohodlnější letadlem. Vypravit se můžete do Vilniusu za akční ceny letenek leteckých společností. Z Prahy do Vilniusu a zpět vás dopraví například letecká společnost Air Baltic.

Staré město Vilniusu se budovalo od 13. do 18. století a zahrnuje hrad, starého osídlení a několik předměstí, umístěná za městskými hradbami. Procházka po Starém městě se bude líbit každému příznivci historie. Začít lze například Horním hradem.

Horní hrad

Gediminasův hrad tvoří srdce starého Vilniusu. Hrad stojí na 48 m vysoké Zámecké hoře a původně se jednalo o tři hrady na tomto místě – o dva obranné a jeden obytný. Horní hrad si prošel požárem, přestavbou, využitím pro vězení a zbořením hradních věží a obranné hradby. Dochovala se jenom Gediminasova věž, která byla v pozdější době opravena a zpřístupněna veřejnosti. Ve věži musíte překonat 78 schodů, abyste se dostali za krásným výhledem na město. Tři patra doplňuje expozice modelů hradu ze 14. století a vystavují se zde také modely jiných litevských hradů a zámků ze 14. až 17. století. Nechybí ani dobové předměty z časů, kdy hrad fungoval jako obranná výspa proti nájezdům křižáků.

Katedrála na náměstí Katedros Aikšté

Katedrála dominuje celému náměstí. Původní dřevěný kostel se několikrát přestavoval v různých stylech. Nejradikálnější zásah se uskutečnil v letech 1783 – 1801, kdy došlo ke změně na současný klasicistní vzhled. Nad tympanonem jsou tři sochy – představují sv. Stanislava, sv. Helenu a sv. Kazimíra. Nejde však o původní sochy, ty byly zničeny během sovětské éry.

Dominantou stavby je sloupoví podél bočních zdí a také v průčelí katedrály. Uvnitř lze vidět přes čtyřicet kousků dochovaných fresek a obrazů s biblickými náměty. Postranní kaple sv. Kazimíra má barokní styl a zdobí ji štuky. Uvnitř jsou uloženy ostatky litevského svatého patrona. Dále zde spatříte fresky představující Kazimírův život a zázraky a  ve výklencích stojí dřevěné postříbřené sochy litevských velkovévodů a polských králů. Pod kaplí najdete mauzoleum Alexandra Jagellonského či srdce Vladislava IV. Zvonice katedrály stojí samostatně a původně se jednalo o obrannou věž Dolního hradu – má výšku 57 m.

Tip na dovolenou:  Madrid – skvělé místo pro výlet

Dolní hrad

Původní renesanční palác s nádvořími byl zničen během válek a posléze kompletně zbořen. V současnosti se tady konají nejen různé archeologické práce, ale také letní koncerty na pozůstatcích paláce.

Kostel sv. Anny

Gotický kostel sv. Anny pochází z konce 15. století a jde o jednu z nejvýznamnějších gotických staveb na území Litvy. Budova je postavena z červených cihel, které mají 33 rozdílných tvarů. Původní interiéry kostela byly bohužel zničeny během požáru. Vedle kostela spatříte novogotickou zvonici. K dalším kostelům ve Vilniusu patří Kostel sv. Františka a sv. Bernarda, Kostel sv. Jana s barokní fasádou a 23 barokními oltáři nebo nejstarší barokní kostel sv. Kazimíra ve Vilniusu s cibulovou kopulí, kde bylo zřízeno Muzeum ateizmu a dějin náboženství.

Univerzita s observatoří

Univerzita je funkční od roku 1579 kromě období 1832 – 1919, kdy byla uzavřena. Stále sem chodí tisíce studentů a vás upoutá hlavně jako komplex gotických, renesančních, barokních a klasicistních budov. V univerzitě se můžete dostat do labyrintu třinácti nádvoří. Nechybí zde památník lektorům, galerie, stará observatoř, univerzitní kostel sv. Jana se zvonicí a knihovna s více než šesti milióny knih, dokumentů a rukopisů.

 

Zdroj foto: Wikimedia Commons, autor Nikater

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *