Pisa – výlet za šikmou věží

Pisa – výlet za šikmou věžíStačí vyslovit slovo Pisa a skoro každému se hned vybaví šikmá věž. Ano, právě kvůli této stavbě sem zavítá nejvíce turistů, ale nejde jenom o známou šikmou věž. Město Pisa najdete v Toskánsku, rozkládá se na obou březích řeky Arno. I do Pisy si můžete pohodlně zaletět. V současné době se do Pisy dostanete z Prahy za 3 037 CZK s leteckou společností Alitalia.

Slavná šikmá věž

Piazza dei Miracoli – Náměstí zázraků je místem, kde se můžete zblízka podívat na slavnou šikmou věž. Šikmá věž byla založena v roce 1174. O jejím naklonění se vědělo už v roce 1185, kdy byla postavena 3 patra. Okolo roku 1270 se šikmá věž zvýšila o další patro, ale bylo jasné, že je nutné se vzdát vize stavby nejvyšší světové věže. Věž byla ukončena stolicí k zavěšení zvonů – 6. patro.

V centru náměstí stojí katedrála zasvěcená Panně Marii Assuntě. Budova reprezentuje románskou pisánskou architekturu a má tvar latinského kříže s ozdobením bílými pruhy a šedým mramorem. Stavba začala již v 11. století, ale během let musela být rozšiřována a přestavována. Vchodové bronzové dveře Portale di San Ranieri, které vedou do jižní části příčné lodi katedrály, jsou ozdobeny biblickými výjevy. Interiér vyplňují vzácná umělecká díla.

Tip na dovolenou:  Jedinečný výlet do Marseille

Románské mramorové baptisterium pochází z 12. století a jde o největší na italském území. Baptisterium má tři patra románských oblouků o různých tvarech, které zakončují gotické věžičky a kopule. Interiér ukrývá mramorovou kazatelnu. Přilehlý hřbitov Camposanto – Posvátné pole stojí na severní straně náměstí. Dlouhou obdélníkovou budovu tvoří mramorové arkády. Půda je prý přivezena ze Svaté země.

Zajímavé památky objevíte také v jižní části města. Jedná se o kostel SM del Carmine a historické budovy univerzity. Pěkně vypadá náměstí dei Cavalieri. V Pise lze navštívit také botanickou zahradu.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *