Jedinečný výlet do Marseille

Druhé největší francouzské město Marseille hledejte v jižní Francii, konkrétně v regionu Provence-Alpes-Cote d’Azur. Město se rozkládá leží na březích Středozemního moře a návštěvníky upoutá hlavně mnoha historickými památkami. Pohodlnou leteckou dopravou se momentálně dostanete z Prahy do Marseille s Air France za 3 153 CZK.

Pozice Marseille dávala v minulosti možnost přistěhování několika vln emigrantů ze Severní Afriky. Co se týče historie, jde o jakousi směsici všeho možného a návštěvníci si vychutnají mnohé zdejší kulturní památky. Vydejte se vstříc poznávání úchvatných staveb, ale nezapomeňte ani na různé kulturní akce, výstavy či poklidné procházky kolem moře.

Bazilika Panny Marie Strážné

Baziliku najdete nad městem. Její siluetu zakončuje zlatá socha Panenky Marie s děťátkem, která je ochránkyní Marseille. Počítejte s výstupem, ale po absolvování nebudete určitě litovat. Zalíbí se vám nejen výhled z prostranství, ale posléze samotná mohutná stavba baziliky, která byla postavena již v 19. století a má románsko-byzantský styl. Východní fasáda obsahuje díry po kulkách z 2. světové války. Vnitřní prostor vyplňují pozlacené mozaiky či ex votos – symboly děkující za záchranu baziliky.

Pevnost If

Od baziliky si můžete vlevo všimnout místa s názvem  Frioulské ostrovy. Přední částí je ostrov If. Malý ostrůvek leží přibližně půldruhého kilometru od pobřeží a dostanete se tam díky pravidelně vyplouvajícím lodím ze Starého přístavu. Na ostrově objevíte pevnost If, která se proslavila díky románu Alexandra Dumase. Jedná se o vězení, kde pobýval Edmond Dantés, hrdina románu Hrabě Monte Christo.  Lodí lze prozkoumat i jiné ostrovy, stačí si vybrat druh výletu, o který máte největší zájem.

Tip na dovolenou:  Dubrovník – oblíbené chorvatské přístavní město

Starý přístav v Marseille

Jedná se o nejvýznamnější francouzský přístav ve Středomoří. Díky svému výhodnému strategickému umístění se zde vytvořilo i důležité město. Určitě si všimnete rozmanité populace obyvatel v Marseille. Starý přístav je vyhledávaným místem turistů. Hlídají ho dvě pevnosti – svatého Jana a svatého Mikuláše. Mezi pevnostmi se natahoval obří řetěz, aby bylo město uzavřeno a chráněno před napadením. V oblasti přístavu narazíte na několik typických restaurací a kaváren. Pravidelně zde kotví okolo tří tisíc lodí.

Čtvrť Panier

Severně od přístavu najdete nejstarší městskou čtvrť Le Panier. Projdete se úzkými uličkami a budou na vás působit velice pěkným dojmem. Koukněte se na kolonády a do dvorů. Jižním směrem dojdete k Abbaye de Saint Victor. Zdejší opatství bylo založeno už v 5. Století, odkdy tady odpočívá mučedník starý Viktor a lze navštívit jeho Kryptu.

Muzea v Marseille

V Marseille nechybí ani několik muzeí se zajímavými expozicemi. Musée Cantini nabízí k prohlídce výtvarné umění. V paláci Longchamp si prohlédnete sbírky přírodovědeckého muzea. a zajít jde i do muzeí módy a historie.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *