Athens Greece Acropolis Of Athens  - julianventer / Pixabay

Navštivte řeckou metropoli Athény a užijte si její památky

Athény byly osídleny již v neolitu, dnes jsou hlavním městem Řecka. Je to hospodářské, obchodní politické a kulturní středisko celého Řecka. Athény jsou městem s nejslavnější historií na světě, během starověku patřily k nejsilnějším městským státům a díky památkám jsou velice oblíbeným turistickým místem i dnes.

Město filosofů

V Athénách se narodila většina filozofů antického období a zrodily se zde základy demokracie. Díky tomu, že dnes v Athénách žije přes 3 500 000 obyvatel, jsou Athény průmyslovým střediskem Řecka. Rozkládají se na poloostrově Atika v nedaleké vzdálenosti od centrálního obchodního přístavu Pireus.

Nejlevnější letenky do Athén.

S přístavem Pireus tvoří Athény významnou aglomeraci. Tato aglomerace leží u Sáronského zálivu na Balkánském poloostrově. Athény jsou rušným městem a to nejen díky turistů, ale i kvůli Athéňanům, kteří žijí rušným a hlučným životem.

Centrum říše

V 5. století se Athény staly centrem tehdejší říše a to také díky tomu, že v tomto století dosáhly vrcholu, který od té doby už nepřekonaly. Roku 1834 se Athény staly hlavním městem nově vzniklého Řeckého státu. Město bylo postaveno okolo Akropole, což je dominantním prvkem Athén.

Obecně se dá říci, že podnebí v Athénách je jedno z nejlepších v Evropě. V Athénách jsou velmi mírné zimy a horká léta, což je ideální nejen pro relaxování na pláži ale i pro turistiku. Toto počasí je charakteristické pro celé Řecko.

Tip na dovolenou:  Rhodos nabízí starobylé památky a rodinnou pohodu

Když přijedete do Athén, na jedné straně města uvidíte obyčejné město s paneláky, obchodními a průmyslovými centry a na straně druhé spatříte antické ale i novější stavby, které na vás dýchnou svou historií a dominantní kopec celých Athén Akropolis, kde se nachází chrám Parthenón.

Acropolis Parthenon Athens Greece - natpistach / Pixabay
natpistach / Pixabay

Památky Athén

Významné památky Athén jsou Akropole, Athénská Agora, Chrám Athény Niké, Parthenón, Dionýsovo divadlo, Chrám Dia Olympského, Poseidonův Chrám, Řecký parlament, Athénská Akademie, Athénská Univerzita a muzea. Řadíme tam například Archeologické muzeum, Byzantské muzeum, Vojenské muzeum a muzeum na Akropoli.

Akropolis

Akropolis je stavba, která je pro Athény významná tak jako Pražský hrad pro Prahu. Po vzniku se stala především centrem náboženství. Později zde vzniklo opevnění, které je vidět ještě dnes. Stával zde taky jeden ze sedmi divů světa a to byla socha Pallas Athény.

Dionýsovo divadlo

Dionýsovo divadlo leží od Akropolí. Od 6 století př.n.l. zde byl uctíván bůh Dionýsos a v roce 534 př.n.l. zde vznikl dialog a tím pádem i divadlo jako takové.

Greece Athens Parthenon Acropolis - michelmondadori / Pixabay
michelmondadori / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *