Greece Olympia Site Olympic Games  - 31774 / Pixabay

Dovolená v Řecku vám zpříjemní letní dny

Řecko je stát ležící v jihovýchodní Evropě, na jihu Balkánského poloostrova a ostrovech, které leží v Jónském, Egejském a Středozemním moři. K Řecku patří okolo dvou tisíc ostrovů a ostrůvků, které jsou převážně právě v Egejském moři. Ty jsou ve skutečnosti vrcholy podvodních hor, které kdysi byly prodloužením pevniny. Řecko má více než 15 000 kilometrů pobřeží.

Dále je to také stát s velmi bohatou historií. Oficiální název Řecka je Řecká republika (Helénská republika). Hlavním městem jsou Athény a úředním jazykem je řečtina.

Základní informace

Nejvyšším bodem Řecka je hora Olymp, která se tyčí do výše 2 919 metrů nad mořem. V Řecku převládá Pravoslaví, ale částečně se objevuje i Řeckokatolictví. Měnou, kterou v Řecku budete platit je Euro, protože Řecko patří do států Evropské Unie. Národnostní složení je v Řecku zcela jasné, převládají Řekové s 96% obyvatel a Makedonců jsou pouhá 2%.

Centrálním pohořím je Pindos. Planiny se v Řecku nacházejí hlavně ve východní Thesálii, střední Makedonii a Thrákii. Moře okolo Řecka obývají tuleni, mořské želvy a další vzácní mořští živočichové.

Dovolená v Řecku pokaždé jinak

Pobyt v Řecku si každý představí jinak, někdo bude jenom relaxovat a opalovat se na pobřeží u moře a někdo jiný se raději pojede podívat na antické památky Řecka, které se nacházejí po celém Řecku. Mezi turisty oblíbené destinace patří například Athény, Kréta, Attika, Kos, Thassos, Mykonos, Santoriny, Peloponés, Chalkidiky, Lefkada, Karphatos, Olympská riviéra, Mykény, Zakynthos, Korfu, Parga, Rhodos, Kefallonie a Akropolis.

Tip na dovolenou:  Řecko, to je především překrásná dovolená s nádechem historie
ˇ5ecko, dovolená, Olymp, památky
Dovolená v Řecku vám zpříjemní letní dny

Kam na výlet?

Povrch Řecka je převážně hornatý (Řecko patří mezi nejhornatější země Evropy), okolo 80 % země je tvořeno horami nebo kopci, zčásti se zde nacházejí i krasová území. Leží zde také bájný Olymp, podle pověstí sídlo řeckých bohů. Významnými ostrovy Řecka jsou především Kréta, Kyklady a Jónské ostrovy. Horská pásma na území Řecka se souhrnně označují Helenidy. Na západě Řecka jsou jezera a mokřiny. Středomořské podnebí se suchým a horkým létem a deštivější zimou je pro Řecko typické. Počasí je v létě téměř bezdeštné a velmi teplé.

Pláže jsou většinou písčité nebo oblázkové. Moře je průzračné a čisté s teplotou okolo 23 °C od konce června do začátku října. Slunečníky a lehátka na plážích se zpravidla platí, ale u hotelových bazénů jsou zdarma.

Některé významné památky Řecka: Park Zappion, Olympeion, Hadriánův oblouk, Dionýsovo divadlo, Akropolis, Athénská agora a mnoho dalších.

Greece Olympia Site Olympic Games - 31774 / Pixabay
31774 / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *