Kodaň – navštivte dánské hlavní město

kodanHlavní město Dánska – Kodaň, je zároveň největším městem této země. Kodaň najdete na východním pobřeží ostrova Sjælland a z části na ostrově Amager. Potřebujete odcestovat do Kodaně služebně nebo jako turisté? Zkuste využít příznivých cen letenek!  Na Královna letenky se momentální ceny do Kodaně pohybují od 2656 CZK – cesta tam a zpět z Vídně leteckou společností Austrian. Z Vídně lze odlětet také za 2788 CZK leteckou společností 2788 CZK. Z Prahy vás do Kodaně dopraví ČSA za 2680 CZK.

Kodaň – středisko kultury, podnikání, médií a vědy se řadí k městům s nejkvalitnější životní úrovní a také s nejšetrnějším přístupem k přírodě na světě. Láká hodně turistů, kteří zde obdivují hlavně historické památky a jiné turistické atrakce. Mezi nejnavštěvovanější náleží bronzová socha malé mořské víly, pevnost Kastellet ze 17. století a zábavní park Tivoli.

Nenechte si ujít v Kodani:

Náměstí Kongens Nytorv

Kongens Nytorv – Nové královské náměstí, se nachází v centru Kodaně, na konci pěší ulice Stroget, která je velmi známá a vyhledávaná. Ve středu náměstí ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku stojí jezdecká socha krále Christian V. Z roku 1688, obklopena oválem s trávou.

Podstavec obsahuje další 4 sochy – Minervy a Alexandra Velikého, Herkula a Artemis. Na Náměstí Nytorv pravidelně probíhají různé akce pro veřejnost – kluziště na bruslení, výstavy fotografií apod. Kolem náměstí se tyčí významné stavby, například Královské dánské divadlo z roku 1874, palác Charlottenborg z roku 1671, palác Thott.

Kulatá věž Rundetarn

Rundetarn stojí v historickém centru Kodaně. Věž má kruhový půdorys a byla postavena jako astronomická observatoř v 17. století. Osmipatrová věž má zvláštnost, že uvnitř nenajdete schodiště, ale jenom spirálu jako ze šroubu se 7.5 otáčkami. Věž Rundetarn dnes slouží jako rozhledna s nádherným výhledem na celou Kodaň, ale také jako astronomická observatoř pro veřejnost a jako sál pro koncerty a výstavy. Věž tvoří součást komplexu Trinitatis, kde je univerzita, kaple a vysokoškolská knihovna.

Tip na dovolenou:  Stockholm – Benátky severu

Socha malé mořské víly

Socha malé mořské víly je nejznámějším symbolem Kodaně. Najdete ji vedle přístavu, naproti pevnosti Kastellets. Socha představuje sedící mořskou pannu, umístěnou na břehu na vyvýšeném kameni.  Při odlivu je spojena s pobřežím, za přílivu má k břehu několik metrů.

Náměstí Grabrodretorv

Náměstí Grabrodretorv vás upoutá svou malebností a útulností. Mezi zdejší symboly patří barevná průčelí, mezi kterými roste letitý platan. Ve středu byla postavena moderní žulová kašna. Náměstí obklopuje dost kaváren a restaurací. Grabrodretorv  je místem konání venkovních koncertů, hlavně kodaňského jazzového festivalu.

Zámek Rosenborg

Zámek Rosenborg byl postaven uprostřed centra Kodaně. Pěkný renesanční zámek Rosenborg je obklopen rozlehlým parkem a nechybí ani vodní příkop. Zámek vznikl v roce 1606 a v jeho sklepeních jsou umístěny Dánské korunovační klenoty, královský koberec a královské šperky. Vše si mohou prohlédnout i zdejší návštěvníci. Rosenborgské královské zahrady se řadí k k nejstarším v celé zemi a mají renesanční styl. Pro turisty jsou volně přístupné. V blízkosti zámku lze obdivovat skleníky botanické zahrady, Observatoř, kasárna nebo Národní muzeum umění.

Zábavní park Tivoli

Populární zábavní park v centru Kodaně najdete nedaleko Radničního náměstí. Park má plochu 250 x 350 metrů a k zábavě slouží bohatý výběr nejrůznějších atrakcí. Nechybí zde kolotoče, hrůzostrašná horská dráha Démon nebo nejstarší funkční dřevěná horská dráha na světě. Kromě atrakcí pro děti i dospělé jsou zde k dispozici divadlo Pantomima a koncertní síň. Park dotváří mnoho pěkných domečků, které obklopuje zeleň.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.