Stockholm – Benátky severu

Stockholm – Benátky severuHlavní a největší švédské město Stockholm leží na východním pobřeží – mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Stockholm se vlastně rozkládá na čtrnácti ostrovech a na pobřeží jezera Mälaren a Baltského moře. Pro návštěvu Stockoholmu je nejlepší zvolit cestu letadlem.

Královna letenky nyní nabízí ceny letenek do Stockholmu od 2671 CZK z Vídně s Austrian leteckou společností. Z Vídně lze letět i s Niki leteckou společností za 3 038 CZK. Z Prahy je nabízeno letět s ČSA za 3 472 CZK nebo se Scandinavian Airlines za 3 401 CZK.

Stockholm se rozkládá na čtrnácti ostrovech, proto není divu, že se mu často přezdívá „Benátky severu“. Stockholm leží na vodě a zároveň ho vyplňuje bohatá zeleň. Část města Stockholm Gamla Stan – Staré Město má spoustu historických památek a hodně připomíná dobu středověku. Země je vydlážděná kočičími hlavami, nechybí úzké uličky, které osvětlují staré lucerny.

 Co navštívit ve Stockholmu?

Gamla Stan – Staré Město je plné historických skvostů. K turisticky nejnavštěvovanějším patří Královský zámek či nedaleký Storkyrkan – katedrála Sv. Mikuláše s unikátním interiérem, hlavní stockholmský chrám a s působivou věží. Ve Starém Městě lze narazit i na jiné kostely – Riddarholmský kostel se stal tradičním místem odpočinku pro švédské krále. Jednolodní kostel slouží každou neděli ke konání mše svaté. Gotický interiér doplňuje několik úprav z pozdější doby. U vstupu spatříte zlatou vyřezávanou kazatelnu z roku 1700. Upoutá vás také ebonitový stříbrný oltář z let 1650. Stojí zde proslulá socha Sv. Jiří a Drak. Jednu ze stěn zdobí olejová malba Vädersolstavlan, znázorňující středověký Stockholm –  jde však o kopii obrazu z roku 1535. Kostelní atmosféru doplňují stylové varhany.

Aréna Globus

Stockholmská aréna se řadí mezi největší sférické budovy na světě. Má podobu obřího bílého golfového míčku a jezdí sem mnoho turistů. Ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1989. Míst k sezení je v aréně až 16000 a ročně se zde uspořádá okolo 130 různých akcí. Konají se zde hokejová utkání, koncerty, galavečery a jiné kulturní a sportovní akce.

Tip na dovolenou:  Palma de Mallorca – pláže a jiná lákadla pro turisty

Birka

Birka se kdysi dávno stalo prvním švédským městem a v současnosti sem míří mnoho turistů. Jezdí sem hlavně kvůli téměř 3000 pohřebištím a také za tisícovkami příběhů a mýtů, dochovaných díky vyprávění z generace na generaci. Opevněné město Birka leží na ostrově Björkö na jezeře Mälaren, kam se dostanete přívozem či  trajektem. Jízdenka zahrnuje také vstupné do muzea. Samotná Birka už vlastně neexistuje a lze se o ní dozvědět více jenom díky muzeu, kde je vystavený zmenšený model města s archeologickými nálezy. Model je z doby, kdy se v Birce nacházelo 700 obyvatel. Připraveno je několik různých modelů. V muzeu se představí zlatý věk švédské historie spojený s Vikingy.

Městské muzeum

Městské muzeum je umístěno v části Slussen. Městská historie je ukázána pomocí historických předmětů, uměleckých děl aj. Sbírka muzea obsahuje okolo 300 000 historických předmětů, tři tisíce olejových maleb, okolo tří milionů fotografii a 20 000 uměleckých prací. Umělecké práce zahrnují hlavně malby ze života stockholmských ulic a běžného života od 16. století do 20. století. V případě, že se chcete podívat na archeologické nálezy vykopané pod půdou města, vydejte se do muzea středověkého Stockholmu.

 Královský palác ve Stockholmu

Barokní palác se nachází na ostrově Kungsholmen. Má 7 pater, až 600 pokojů a láká turisty z celého světa. K vidění je královská kolekce, zahrnující historii od dob dynastie Vasa. Spatřit lze předměty k běžnému využívání, dárky od jiných vládců, nábytek, korunovační klenoty, meče. V královském paláci najdete také muzeum věnované původnímu paláci – zničenému požárem, dále Gustavovo museum starožitností s více jako 200 sochami a Bernadottskou knihovnu se sbírkou více jak 100 000 knih a přes půl milionu fotografií.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *