Letem světem: Bombaj – chatrče i mrakodrapy

Láká vás poznávání Indie? Indie nabízí mnoho pěkného a zajímavého k poznávání. Potřebujete sehnat letenky do Bombaje? Zaměřte se na online rezervace, kde se pravidelně nabízí zajímavé slevy. Letenky Bombaj si můžete v klidu rezervovat na vámi zvolený termín a předem si je i zaplatit a vyzvednout, nebo rovnou vytisknout na své tiskárně. Bombaj je už zastaralým, ale stále hodně známým a používaným, názvem pro pro hlavní město indického státu Maháráštra. Město Bombaj je dnes známé jako Mumbaí či Mumbai po anglicky.

Město Bombaj se rozkládá na západním pobřeží Indického poloostrova a řadí se mezi nejlidnatější města ve světě. Bombaj je velkoměstem evropského stylu, kde nechybí zelené parky a široké bulváry. Kromě stop po britských kolonizátorech tady však najdete i staré rušné bazary s pobíhajícími slepicemi, kozami a s pachem sušících se ryb. Co nepřehlédnete je mohutná kamenná brána Gate of Indie. Brána do Indie stojí na pobřeží kousek od přístavu. Jedná se o stavbu, kterou by měl návštěvník, který připluje spatřit jako první. Z přístavu můžete absolvovat výlet třeba na ostrůvek Elefanta, kde se nachází několik vytesaných jeskyň.

Simon / Pixabay

Pojmenování ostrova Elefanta vzniklo díky Portugalcům a velké sochy kamenného slona. Tento slon střežil ostrov, ale byl přemístěn do bombajské zoo, aby ji chránil. Mnohé z památek ostrova Elefanta bylo zbouráno Portugalci během 16. století. Skalní chrámy pocházejí z 8. stol. po Kr. a nejspíše sloužily jako svatyně pro vládnoucí rodinu. Šivův chrám má ve vlastní svatyni umístěn lingam, falický symbol boha Šivy, který představuje stvoření a plodivou sílu. Střed svatyně vyplňuje socha trimúrti, představující Brahma, Višnu, Šiva, tedy trojici bohů hinduistického pantheonu. Pilíře mají drávidský styl. Reliéfy představují démona Rávanu, třesoucího horou Kailásem. Další pak značí svatbu boha Šivy s bohyní Párvatí.

Tip na dovolenou:  Chcete se ohřát i v zimě? Poradíme, kam na exotickou dovolenou v prosinci

Co můžete vidět v Bombaji?

Chrám Mahálakšmí se nachází severně od Malábárského vrchu a dovnitř se dostanete celkem snadno. Denně sem míří tisíce lidí, aby se pokochali pohledem na sochu bohyně Lakšmí, která jim prý přinese duchovní požehnání. Chrám vás upoutá poklidnou atmosférou, i přestože jsou zde stovky lidí najednou. Na malém ostrůvku nedaleko Mahálakšmí chrámu stojí mešita Hadži Aliho, kde se skrývá hrob  muslimského světce z 19. století. Říká se, že kdo navštíví hrobku, vyplní se mu jakékoliv přání.

Muzeum prince waleského je vybudováno v indo-saracénském slohu a je připomínkou první návštěvy Jiřího V. v Indii (1905). V muzeu se nachází velká sbírka rádžasthánských a mughalských miniatur, sbírka evropského porcelánu a archeologické sbírky.

Rarita v Bombaji – Dóby Ghát – bombajské prádelny

Pokud se od mešity přesunete asi kilometr východně, najdete zde bombajské prádelny, kam se sváží prádlo od obyvatel z celého města a prádelny jsou pod otevřeným nebem. Obrovské množství prádla perou mlácením o betonové kádě.

Bindue / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *