Chcete inspiraci na dovolenou? Itálie má mnoho podob

Itálie je země ležící v Evropě. Svým tvarem nápadně připomíná botu, nicméně sami Italové říkají, že jejich domovina má spíše tvar “holínky“. Itálie je zřejmě jediný evropský stát, který tvarem svého území připomíná nějakou konkrétní věc.

Základní informace

Země má rozlohu úctyhodných 301 278 km². Dělí se celkem do 20 krajů a 101 provincií. Povrch Itálie je převážně hornatý s mnoha sopečnými masivy a s aktivními sopkami. Pobřeží je málo členité a je omývané Ligurským, Tyrhénským, Středozemním, Jónským a Jaderským mořem. Celková délka pobřeží je 7 600 km. K Itálii patří také řada ostrovů – k nejvýznamnějším se řadí Sicílie a Sardinie, dále pak Elba, Capri, Ischia a Liparské ostrovy.

Itálie sousedí se čtyřmi státy – s Francií (délka hranice 488 km), Švýcarskem (740 km), Rakouskem (430 km) a Slovinskem (232 km). Zvláštností Itálie je, že uvnitř ní leží další dva městské státy: Vatikán (rozloha 3,2 km²) a San Marino (39 km²). Itálie je členskou zemí Evropské unie a NATO.

TeroVesalainen / Pixabay

Hlavním městem Itálie je Řím (italsky Roma), který čítá přes 3 milióny obyvatel (celý stát pak 58 miliónů). Itálie je pluralitní republika s dvoukomorovým parlamentem. Tato země má silné náboženské cítění – 97% obyvatelstva se hlásí ke katolickému vyznání, 1,5 % patří k valdenské evangelické církvi, ostatní jsou muslimové a nedefinovaní. Úředním jazykem v Itálii je italština, nicméně Italům nedělá problémy mluvit anglicky, německy či francouzsky. U severních hranic je početná menšina mluvící slovinsky. Italskou měnou byla do roku 2002 italská lira, poté přijala měnu evropské unie – Euro.  Itálie je země mnoha podob. Je zvláštní a výjimečná, má své osobité kouzlo. V Itálii na vás na každém kroku dýchá její bohatá historie.

Tip na dovolenou:  Čím kromě módy dokáže Milán zaujmout

Ubytování v Itálii

Sehnat v Itálii kvalitní ubytování není problém, můžete být bez obav. V Itálii je celá řada ubytovacích možností. Dovolenou můžete strávit v luxusním či rodinném hotelu, penzionu, hostelu, motelu, apartmánu, církevní ubytovně či v kempu. I přes širokou síť ubytování je vhodné neotálet s rezervací. Obzvláště v létě se ubytování shání hůře, protože v té době do Itálie míří většina turistů. Je dobré zajistit si ubytování i 6 měsíců před příjezdem, proto na nic nečekejte.

Po celé Itálii se nachází asi 40 000 hotelů, které jsou podle kvality a rozsahu služeb značeny od jedné do pěti hvězdiček. Ve většině měst máte příležitost pronajmout si pokoj či celý byt. Doporučuji vyvarovat se ubytování načerno, kdy se můžete snadno stát lákavým cílem pro místní zloděje.

Kempink je v Itálii velice populární a turisté z České republiky ho často využívají. Je totiž finančně celkem nenáročný. V zemi se nacházejí přibližně dva tisíce skvěle vybavených kempů. Populárními místy pro kempování jsou: Sicílie, okolí Říma, Dolomity, Ligurská riviéra, pobřeží u Jaderského moře a četná místa na jihu Itálie.

rauschenberger / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *