Mountains Rocks Landscape Scenic

Vydejte se na krásnou zimní dovolenou do Tater

Pokud se vám letos nepodaří vycestovat nikam daleko do zahraniční, nevěšte hlavu. Možná zjistíte, že ani Tatry, pohoří na severu Slovenska a na jihu Polska, které je součástí Karpat, nejsou tak úplně od věci. Vezměte rodinu na prodloužený víkend třeba právě do Tater. Načerpáte sílu z horské přírody a odpočinete si od každodenního shonu. Alpy už určitě znáte jako své boty. Jestliže se letos chystáte do hor, Tatry lze vřele doporučit.

Tatry – nejvyšším pohořím Slovenska i Polska

Co se týče cestovního ruchu, jsou Tatry velmi tvárné, takže nepřijdete ani o lenošení v hotelu, ani o toulky krajinou nezničenou igelitovými sáčky. Určitě vás potěší i prohlídky národních parků, v Tatrách jsou vám k dispozici hned dva, tj. Tatranský národní park na Slovensku a Tatrzanski Park Narodovy v Polsku. Nezapomeňte však, že pohybovat se můžete pouze po vyznačených stezkách a veřejných komunikacích.

Lomnicky Stit Lomnicky Peak
Vydejte se na krásnou zimní dovolenou do Tater

Navštivte nejvyšší vrcholy Tater

Plánujete-li výšlap do hor, vězte, že před samotným odchodem nesmíte opomenout zapsat se do knihy vycházek a túr. Cesty pro pěší turistiku jsou přístupny jen sezónně, tj. od 15.6. do 31.10. Krásných výhledů si užijete na některém z tatranských vrcholů. Ve Vysokých Tatrách, v nejvyšší části pohoří Tatry, jsou volně přístupny např. vrcholy Svinica (2301 m) a Kriváň (2494 m). V Západních Tatrách se po turistické trase vydejte třeba k vrcholu Bystrá (2248 m).

Dopřejte si také procházky v dolinách, které jsou jedinečným protipólem tatranských hřebenů. Nejdelší tatranskou dolinou je na slovenské straně Bielovodská dolina, jediná dolina alpského rázu, která je zároveň nejmohutnější dolinou Vysokých Tater.

Tip na dovolenou:  Košice – za pokladem a dinosaury

Za kulturou do skanzenů

Znovuobjevte kouzlo venkova, čisté nespoutané přírody a kvalitního řemesla. Vydejte se do některého ze skanzenů (nabízí se Pribylina, Zuberec a další). Od 11.04. do 12.04. zařadilo Muzeum liptovskej dediny Pribylina na program svátky jara. Naučí vás zdobit vajíčka i plést karabáče.

Na začátku jara se konečně otevřou hrady a zámky. Máte-li rádi středověkou romantiku, vydejte se třeba na Spišský hrad, který představuje jeden z největších hradních komplexů ve střední Evropě.

Zips Spis Castle Tatry Vysoke Tatry
Spišský hrad

Do Tater i za zábavou a relaxací

V Tatrách je vám k dispozici i odpočinek v termálních lázních a aquaparcích. Oblibě se těší Bešeňová, Oravice či Liptovský Mikuláš. Táhne-li vás to z uzavřeného prostoru zase zpátky do klidné přírody, vězte, že nejlepší relax najdete u vody. Záleží jen a jen na vás, zda-li si vyberete lenošení u rybníka nebo se raději necháte pozvat na vodácký raftový zájezd na slovenský Čierný Váh. Pohodový rafting nabízí i polská řeka Bialka.

Tatry si pochvalují rovněž vyznavači skialpinismu, sjezdového a běžeckého lyžování, horolezectví a cykloturistiky na horských kolech. Spoustu zábavy se svými dětmi zažijete na sáňkařské dráze z Hriebenku do Starého Smokovce. Krásy místní přírody se vám odhalí i při prohlídce vodopádů a krasových jeskyní s krápníkovou výzdobou, jež vznikly působením vody.

I v současném uspěchaném životě je návrat k přírodě možný, zásluhu na tom mají i Tatry!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *