Za exotikou do Chartúmu

Chartúm je hlavním městem Súdánu. Chartúm naleznete v údolí řeky Nilu. Tam, kde do Bílého Nilu ústí Modrý Nil. Město najdete v tropickém pásu a převládá zde suché kontinentální podnebí. Chcete si zaletět do Chartúmu? Potřebujete rychle letenky na obchodní cestu? Letenky Chartúm jsou k dispozici online, kde se dají velice snadno zarezervovat a koupit.

Město Chartúm bylo založeno v roce 1821 Egypťany. Původně šlo o vojenský tábor. Nejstarší osídlení bylo objeveno na úrodném a zeleném ostrově Tuti. V pozdější době vznikla na na březích řek samostatná města Bahri, Chartúm, Omdurman. Historické centrum Omdurmanu a Bahri, i zástavba na ostrově Tuti jsou tvořeny hliněnými domy z nepálených cihel, které vytvářejí labyrintickou strukturu. Chartúm byl koncem 19. století nově vybudován v koloniálním stylu.

Ve městě se nachází katolická a anglikánská katedrála, místodržitelský palác, mešita a Mahdího mauzoleum. Chartúm má třídy s moderními budovami, ale nechybí ani předměstské slumy. Pro milovníky historie se doporučuje navštívit Národní muzeum se sbírkami z mnohých období súdánské historie. Objevíte zde také nádherné křesťanské fresky a v zahradě můžete obdivovat  dva zrekonstruované egyptské chrámy, které byly zachráněny před vodami Násirova jezera. Za podívání stojí i sbírky nejrůznějších předmětů v Etnografickém muzeu.

Tip na dovolenou:  Africké safari může vést i skrz solné pláně nebo okolo Viktoriiných vodopádů

Pokud si přejete jít za nevšedními nákupy, zkuste největší městské tržiště Omdurman Suq, kde si nakoupíte nejrůznější zboží – zlaté šperky, výrobky ze slonoviny, ebenu. Dále na tržišti lze spatřit tančící derviše nebo núbijské zápasníky.

Z Chartúmu si udělejte výlet na sever po Nilu a ocitnete se u zbytků starého královského města Meroe. Najdete zde černé pyramidy z doby Merojské říše. Při pokračování směrem na sever objevíte Dongolu s pozůstatky se zbytky starého chrámu Temple of Kawa a Karima. Jedná se o posvátné místo z doby faraonů se zbytky pyramid a Amonova chrámu.

Za exotikou do Chartúmu
Lars_Nissen_Photoart / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *