Athény – město plné starověkých památek

athenyHlavní město Řecka se rozkládá na poloostrově Attika nedaleko Sarónského zálivu. Zajímá vás poznávání Athén? Letenka levně Athény je dostupná díky online rezervaci, stačí najít vám vyhovující termín a během chvíle budete mít jasno, kdy se vaše cesta uskuteční. Letenky Athény se dají sehnat i za akční ceny, které vás určitě potěší a ušetří nějaké peníze na jiné vaše zájmy. Dostanete se na mezinárodní letiště a dále můžete pokračovat třeba za četnými historickými památkami.

Athény se spoustou památek

Hlavním turistickým lákadlem pro turisty je v Athénách Akropolis se starověkými památkami. Athény oplývají mnohými původními starořeckými památkami, ale také památkami z časů římského impéria, byzantské svatyně a nechybí ani zástupci moderní řecké architektury. Na náměstích a v parcích nelze přehlédnout četné sochy řeckých bohů, hrdinů i filozofů v antickém stylu. Moderní architekturu zastupuje Olympijský stadión.v Athénách by měl každý milovník divadla strávit hned několik dní, protože zde funguje okolo 140 divadel.

Park Zappion skrývá klasicistní budovu Zapion, kde dochází k pořádání výstav a kongresů.

Chrám Olympeion je největším dochovaný v Řecku a dochovalo se zde jenom patnáct sloupů o výšce 17 metrů (původně jich zde stálo 140). Navštívit můžete také Hadriánův oblouk nebo Dionýsovo divadlo, kde se konaly premiéry her významných řeckých dramatiků. Kromě divadla se zde později pořádaly také gladiátorské zápasy a hry.

Akropolis tvoří dominantu města Athény a symbolizuje toto město. Ve starověku a pak a v období středověku byla pevností. Pozůstatky mohutného opevnění můžete pozorovat i v současné době. Zdejší stavby již leží v rozvalinách, ale stále ve vás budou budit úžas. Vypadají pěkně na pohled a zároveň jsou mohutné. Akropolis dříve zdobila socha ochránkyně města Pallas Athény.

Tip na dovolenou:  Hannover – město veletrhů a obchodu

Parthenon začal vznikat už v roce 447 př. n. l. Ústřední část tvořila obří socha Athény s výškou jedenácti metrů. Chrám byl poničen později díky explozi. Erechteion vznikl na nejposvátnějším okrsku Akropole, kde původně stály tři samostatné chrámy. Po přestavbě však došlo k jejich sloučení do jedné stavby. Severní stranu chrámu tvoří předsíň, kde střechu které drží 6 soch v podobě dívek. Propylaie je vstupním monumentálním mramorovým schodištěm a bránou s pěti vstupy.

V Athénách můžete také navštívit Muzeum na Akropoli. Jedná se o archeologické muzeum s velmi krásnými sbírkami z období antiky. Obdivovat zde můžete například sochy Moschoforose – muže nesoucího jalovici, Karyatidy – panny, podpírající střechu průčelí Erechtheionu nebo prastarého athénského boha Erechthea. Z dalších památek vás uchvátí Athénská agora, Chrám Théseion-Héfaisteion, Řecká agora, Věž větrů nebo katedrála Mitrópoli.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *