Vydejte se letecky do města Oslo

oslo-autor-pudelekHlavní norské město Oslo láká své návštěvníky hlavně na bohatu historii, která sahá až kamsi do doby Vikingů. Jedná se však i o zcela moderní město, kde si na své přijdou lidé různých zájmů.

Jedno z nejrozlehlejších evropských měst se plošně dá srovnat s Prahou. Oslo je místem, kde naleznete jeden z nejvýznamnějších námořních přístavů v Norsku. Pochopitelně zde nechybí ani mezinárodní letiště, kam se můžete dostat díky letenkám za výhodné ceny. Z Prahy do Oslo se dostanete díky Scandinavian Airlines, ale můžete získat i letenky z Vídně do Osla a zpět a letět s Austrian leteckou společností.

Mezinárodnímu letiště ve městě Oslo se jmenuje Gardermoen. Letiště naleznete severně od města – jedná se o vzdálenost cca 50 km od centra města. Z letiště snadno využijete pohodlnou dopravu. Především jde o moderní železniční rychlodráhu Flytoget – v centru budete už za dvacet minut. Dále se přepravíte regionálním vlakem, taxi službou, autobusem nebo vlastním či pronajatým automobilem po dálnici E6 směrem na Trondheim. Letecké linky z EU dále využívají i dvě menší letiště Osla – Rygge a Torp. Od centra jsou však vzdálenější – 80 km a 100 km. Letecká společnost Norwegian má však na tato letiště připraveny skutečně výhodné ceny (i z Prahy), tudíž někomu přijde naopak výhodné se dostat trochu dál od centra za nižší taxu.

Oslo a skokanský můstek

Oslo je městem, kde se v roce 1952 konaly zimní olympijské hry. Každým rokem sem přijíždí hodně zájemců o skoky na lyžích a běžecké závody v oblasti Holmenkollen, kde se pravidelně pořádají závody. Mimochodem skokanský můstek Holmenkollen se řadí mezi turisticky nejnavštěvovanější atrakce v Oslu. V blízkosti lze navštívit nejstarší muzeum lyží na světě nebo simulátor, kde si zájemci mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jak vypadá skok na lyžích na Holmenkollenu. Expozice je rovněž věnována polárním výpravám norského dobrodruha Roalda Amundsena, který je celosvětově proslulý jako první člověk, který dosáhl jižního pólu. Pokud si troufnete do výšky a zažijete stejný pohled jako skokani z můstku, uvidíte úžasný výhled až daleko za Oslo.

Tip na dovolenou:  Curych – vydejte se na návštěvu jednoho z nejbohatších měst světa

Oslo vás dostane svou čistotou, klidným centrem, přístavem i krásně vyhlížejícími domy. Můžete se vypravit za poznávání kultury a historických památek, do parků, do přírody, za sportovními událostmi.

Muzea v Oslu

Z památek lze navštívit Královský palác v Oslu, kde dnes oficiálně sídlí norská královská rodina.

Zajímavým objektem je hrad a pevnost Akershus, který se dnes sestává z 54 objektů. Zavítat můžete do trvale přístupného Muzea domácího odboje za druhé světové války. Národní galerie stojí nedaleko Národního divadla v centru a vystavují se zde díla norských autorů hlavně z 19. a 20. století, ale také spatříte obrazy Piccasa, Moneta a jiných světových autorů. Muzeum Edvarda Muncha představuje různá období dle témat slavného norského malíře Edvarda Muncha. K návštěvě zvou i další muzea – Norsk Folkemuseum – norské muzeum kulturní historie v Bygdøy se skanzenem či Muzeum Kon-Tiki na ostrově Bygdøy.

 

Zdroj foto: Wikimedia Commons, autor: Pudelek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *