paddle, canoe, kayak

Vodáctví v Jižních Čechách je pro každého. Stačí si vybrat vhodnou trasu a vybavení

Sjet řeku je skvělý způsob, jak strávit svůj volný čas a užít si krásu přírody. Navíc je to vhodná aktivita jak pro rodiny s dětmi, tak pro zkušené sportovce. Důležité je však vybrat vhodnou trasu a vybavení, které tomu bude odpovídat.

Výběr trasy

Při výběru trasy musíte zvážit délku, obtížnost a podmínky řeky nebo jezera, na které se chcete vydat. Začátečníci by měli vybírat kratší a méně náročné trasy, které odpovídají jejich zkušenostem a fyzické kondici a především nesmíte zapomenout zkontrolovat předpověď počasí a vodní stav než vyrazíte.

Úroveň zkušeností

Při výběru trasy berte vždy v úvahu své dovednosti a zkušenosti a raději se nepřeceňujte. Pokud jste začátečníci, skutečně raději volte klidnější řeky s menším průtokem a méně technicky náročnými úseky, jako je například horní tok řeky Lužnice. Zkušenější vodáci se nemusí bát ani tras s rychlejšími úseky plné větších zkoušek.

Délka trasy

Rozhodněte se, jak dlouho chcete na vodě být. Stačí vám krátký odpolední výlet, který vám zabere jen několik hodin, nebo se těšíte na několika denní expedici, kterou budete moci proložit kempováním či výlety po okolí? Pro obě varianty existuje mnoho možností a tras, ze kterých můžete vybírat. V obou případech však myslete na to, abyste měli dostatek času na dokončení plánované trasy a nemuseli spěchat. Raději počítejte s časovou rezervou pro případ neplánovaných událostí.

Přístupnost a logistika

Popřemýšlejte nad tím, jak se můžete dostat na začátek trasy a z jejího konce zase zpět. Některé oblasti mohou vyžadovat speciální povolení nebo organizaci přepravy zpět k vašemu vozidlu. Půjčovna lodí Tábor nabízí možnost přepravy vybavení i vodáků zpět na místo vyplutí. To by vám mohlo výlet usnadnit.

Tip na dovolenou:  Aby letošní dovolená v ČR opravdu stála za to, rezervujte si ta nejkrásnější místa už teď

Výběr vybavení

Nesmírně důležité je také správné vybavení. Ve výbavě by vám nemněla chybět kvalitní výbava a nepromokavé (či náhradní) oblečení. Pokud jste začátečníci, můžete si loď a vybavení půjčit. Tak si vyzkoušíte sjezd řeky bez toho, abyste museli hned zpočátku investovat velké částky do vlastního vybavení.

Typ lodě

Vyberte typ lodě, který nejlépe vyhovuje vaší trase a úrovni dovedností. Kajaky jsou ideální pro rychlé a technicky náročnější řeky, zatímco kánoe nabízejí více prostoru a stabilitu pro klidné vody a delší výlety. Půjčovna lodí Tábor má širokou nabídku lodí, ze kterých si můžete vybrat tu, jež vám budou vyhovovat nejvíc.

Bezpečnostní vybavení

Nikdy podceňujte bezpečnostní vybavení! Zahrnuje to záchrannou vestu, helmu, vhodné oblečení a další bezpečnostní vybavení, jako první pomoc telefon. Vše potřebné si můžete půjčit nebo zakoupit ve vybrané půjčovně lodí.

Další vybavení

Na vodě oceníte také další praktické vybavení, které vám cestu usnadní. Tím jsou voděodolné obaly na osobní věci, vodácké mapy, sluneční krém a dostatek jídla a vody.

Se správně zvolenou trasou a vybavením bude vaše cesta příjemná a vy si budete moct užívat krásy jihočeských řek, tak jak si zasloužíte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *