Dubrovník – oblíbené chorvatské přístavní město

Chcete si zaletět do perly Jadranu? Očarovalo vás Chorvatsko a chcete si prohlédnout co nejvíce míst? Potom určitě nezapomeňte na Dubrovník, kam se každoročně vypravuje spousta turistů. Do Dubrovníku se dostanete také letecky. Levné letenky Dubrovník seženete pomocí online rezervace. Sledujte akční ceny letenek do Dubrovníku a zavítejte na vyhledávané místo kdykoliv se vám zachce!

Nejvýznamnější centrum pro turisty u Jaderského moře

Město Dubrovník najdete na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří. Upoutá vás okolní subtropická vegetace a rovněž jedinečné stavby po stránce historické a umělecké. Nejnavštěvovanější místo u Jadranu nabízí velice příznivé klima a podmínky pro návštěvy v zimě i v létě. Dubrovník má dostatek turistů, kteří sem jezdí za letními i zimními přímořskými lázněmi. Typickým podnebím oblasti jsou mírné zimy a dlouhá suchá a teplá léta. Stačí se porozhlédnout kolem sebe a neujde vám bohatá vegetace, která vyplňuje dubrovnické zahrady, parky a veřejná prostranství. Není nouze o středomořskou ani subtropickou květenu.

707558 / Pixabay

Památky v Dubrovníku

Do Dubrovníku se vypravte nejen za mořem, ale také nezapomeňte na návštěvu historických památek. Dubrovník je od roku 1979 zařazen do celosvětového seznamu kulturního dědictví organizace UNESCO, tudíž máte jistotu, že zde objevíte historické skvosty. Procházky Dubrovníkem vám budou velice příjemné, protože město je velkou pěší zónou a žádné soukromé auto tudy nesmí projíždět. Město je obehnáno hradbami a vy se budete proplétat malebnými úzkými uličkami. Na hradby se dostanete z několika míst a poté se po nich můžete procházet okolo starého města – platí se zde vstupné. Mohutná pevnůstka Minčeta Dubrovník vám poslouží jako výhledové místo na město tvořené domky a domy z kamene.

Starý Dubrovník je obrázkem patricijského města z přelomu 17. a 18. století. Střed města vytváří hlavní ulice Placa – Stradun, odkud vybíhají na obě strany úzké uličky ve směru na hradby.

Na Place – Stradunu si můžete prohlédnout renesanční kostel sv. Spasitele, románsko-gotický františkánský klášter, kde mají románsko-gotickou křížovou chodbu, lékárnu z počátku 14. století., bohatou knihovnu a klenotnicí. Nechybí ani hodnotný interiér kostela. Onofriova kašna se také nachází na těchto místech, patřila do zdejšího vodovodního systému už od poloviny 13. století.

Tip na dovolenou:  Moskva je ideálním místem pro milovníky pamětihodností

Z opačné strany lze spatřit další úchvatné památky. Tyčí se zde Rolandův sloup, palác Sponza s mincovnou, bankou, státní pokladnicí republiky a celnicí. Zajít můžete do barokního chrám sv. Blažeje, který je patronem města a na jeho počest se pravidelně koná Slavnost sv. Blažeje v Dubrovníku. Zajímavá je městská zvonice s kovovými postavami, které odbíjejí celé hodiny, divadlo Marina Držiće z 19. století a muzeum umístěné v nejpěknější stavbě Dubrovníku – v Knížecím paláci. Oblíbeným místem je i Městská kavárna, kde můžete v klidu posedět.

Gundulićovo náměstí je místem, kde se konají trhy zemědělských plodin. Střed náměstí zdobí

pomník největšího básníka Dubrovnické republiky – Ivana Gunduliće. Vedle stojí barokní katedrála Panny Marie, kde nechybí cenný inventář a bohatá klenotnice. Zajímavostí je, že pod chrámem byla objevena velká byzantská bazilika z 5. – 6. století. Po širokém schodišti cestou vzhůru se dostanete k baroknímu jezuitskému kostelu sv. Ignáce a následně spatříte i Dubrovnické kolegium. Pro zájemce o poznávání historie je připraveno zajímavé etnografické muzem Rupe.

V jižní části města Dubrovník se nachází muzeum a obrazárna s díly od světově známých malířů v dominikánském kostele a klášteře. Podívat se můžete i na hodnotné stavby v bývalém slovanském sídlišti Dubrava, kam vede čtrnáct prudce stoupajících uliček. K vidění jsou například synagoga nebo klášterní kostelík Siguratu.

V Dubrovníku není nouze o zábavu. Město je živé a plné nejrůznějších slavností a festivalů. Velice známé a hojně navštěvované jsou Dubrovnické letní hry, což je festival hudebních a divadelních představení. Každoročně se tohoto festivalu zúčastňují až dvě tisícovky různých umělců známých po celém světě. Kromě hudby a divadla si můžete užívat literárních vystoupení, ohňostroje, tanečních čísel, operního zpěvu apod. Nechybí ani pestré kostýmy a kulisy tvoří zdejší historické památky. Na své si přijdou zájemci o vodní sporty. Hotelová a rekreační oblast se nachází hlavně na poloostrově Lapadu a na předměstí Ploče najdete luxusní hotely. Kromě pláží u moře můžete v Dubrovníku vyzkoušet i jiná koupání. Nabízí se například pěkné městské koupaliště banje s hrubým pískem a drobnými oblázky.

Zsolth68 / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *