Co by vám nemělo uniknout při návštěvě Holandska

I když v coffeeshopu už si zahraniční turisté bažící po oddechu v závoji zeleného kouře nenakoupí, stále je tahle země tulipánů, větrných mlýnů a tolerance zemí zaslíbenou osvěžující relaxaci. Ať už fandíte prostému odpočinku od vnitrokontinentálního horka, bezstarostným cyklojízdám po rovince nebo poctivým domácím sýrům, Nizozemsko je dobrou volbou pro dovolenou v jakémkoli ročním období. Připravila jsem pro vás tipy na 5 činností, které byste při návštěvě rovinaté a navýsost pohostinné země neměli vynechat.

Nizozemsko a voda

Dvě entity, které se spolu musely chtě nechtě naučit žít. Všichni Nizozemci mají před oceánem a veletoky velkou pokoru, vždyť dvě třetiny území leží pod úrovní hladiny moře a záplavy jsou tu více než časté. Místo úzkostného strachování si ale přítomnost vody Nizozemci spíš labužnicky užívají a výjimečně dobře se na nepřízeň přírody adaptují (velký věhlas v poslední době vzbudily třeba plovoucí domy v Maasbommelu).

Život u řek a kanálů můžete zažít zblízka na vlastní kůži, a to když si pronajmete motorovou loď či člun a vydáte se na plavbu po vodních kanálech. Jedny z nejkrásnějších krajinek, s táhlými políčky, loukami a klidným okolím a úzkými kanály, najdete v provincii Frísko.

Amsterodam

To je přehlídka gotických kostelů, cihlových domů, muzeí, galerií, cyklostezek. To všechno je propleteno hustou sítí městských vodních kanálů – grachtů. Nevynechejte návštěvu Van Goghova muzea a domu Anny Frankové.

Udělejte si chvilku k odpoledni a poseďte na kafi u vody, chroupejte proslulé supersladké stroopwafel a vstřebávejte osobitou atmosféru jednoho z nejtolerantnějších a nejpestřejších měst světa, kde se bez nenávisti na jednom místě míjejí snad všechny subkultury, gendery a náboženství světa.

Metropole Holandska

A’dam, jak metropoli její obyvatelé familiárně nazývají, se za své uličky lásky a mámení nestydí. Navečer si udělejte procházku do Red Light District. Po této vykřičené čtvrti se procházejí i skupinky školních zájezdů nebo rodin s odrostlejšími dětmi. Je to podle mého názoru pravděpodobně jediný v rámci možností „bezpečný“ pohled do temnější tváře evropského velkoměsta.

Tip na dovolenou:  Košice – za pokladem a dinosaury

Tamní pořekadlo, že nejvyšším kopcem je kravské lejno u cesty, dokazuje nadhled a sebeironii Nizozemců. Jejich srdečnost a tolerantnost je pověstná, stejně jako to, že se nestydí za své soukromí a nezakrývají svá okna záclonami, a tak můžete z ulice nahlédnout do života v jejích kuchyních a obývacích pokojích.

Nekoukejte do domků ale moc dlouho, radši vřelost holandské povahy vyzkoušejte na vlastní kůži v jedné z pohodových místních hospůdek. K podzimní a zimní sezóně pak nejlépe pasuje dlouhá ochutnávka silného piva Bock nebo hutného ležáku Oud Bruin.

Místní pobřeží bývá častěji šedivé až nevlídné než azurové, ale i to prostě patří k Nizozemí. Nechte své tváře ošlehat do rumělkova ostrým větrem a pak se běžte zahřát do baru a vychutnejte si vyhlášeného místního herinka. Pohledy na rozlehlé pláže a písečné duny na vás čekají třeba v Noordvijku, Zandvoort nebo Scheveningenu.

Zajděte na proslulé sýrové trhy v Goudě, které se konají ve čtvrtek nebo na trhy v Edamu. Pokud se zrovna netrefíte, další šancí, jak ochutnat autentické sýry, jsou rodinné sýrárny na holandském venkově. Vyzkoušejte třeba slavné sýrové farmy pod značkou Henri Williga kolem Amsterodamu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *