Řím – prozkoumejte jedno z nejstarších evropských měst

rimDo Říma se člověk může za svůj život vypravit i několikrát a stále bude mít co obdivovat a objevovat stejně jako poprvé. Královna letenky přináší zajímavé ceny letenek i do této vyhledávané destinace. Z Vídně do Říma a zpět zaplatíte se společností Alitalia 3 074 CZK, s Niki leteckou společností to bude 3 335 CZK. Z Prahy se dostanete do Říma za 3 259 CZK s Alitalia a s ČSA za 3 475 CZK.

Do Říma můžete jet z několika důvodů – k mělkému moři, na služební cestu, za dobrou zmrzlinou, proslulými fontánami nebo na poznávání četných římských památek. Co je dobré absolvovat za prohlídky v Římě?

Hlavní město Itálie – Řím, zvaný Věčné město leží v krajině zvané Campagna di Roma ve vzdálenosti 27 km od Tyrhénského moře. Na jeho území se rovněž rozkládá samostatný stát Vatikán se sídlem papeže.

Forum Romanum

Forum Romanum se v časech antického Říma používalo jako centrum veřejného dění – na soudy, volby, trhy, politická shromáždění apod. Náměstí stojí mezi pahorky Kapitol a Palatin. V současnosti jde o oblast se zbytky staveb a archeologických vykopávek v několika vrstvách. Najdete zde stavby z císařské doby, ale i ze staršího období.

Koloseum

Koloseum nebo je amfiteátr elipsovitého tvaru v centru města Říma. Jedná se o největší amfiteátr, který byl kdy v římské říši postaven a najdete ho východním směrem od Fora Romana. Původně se sem vešlo až 50 000 sedících diváků. Podívanou činily hlavně gladiátorské zápasy a jiné veřejné akce – stylizované námořní bitvy, popravy. zápasy s divou zvěří, popravy, rekonstrukce známých bitev apod. Dnes se už jedná pouze o zříceninu, ale přesto stále patří k hlavním symbolům města a láká turisty ze všech koutů světa.

Lateránská bazilika

Bazilika Nejsvětějšího Spasitele a sv. Jana Křtitele a Jana Evangelisty je známější jako bazilika sv. Janů v Lateráně. V katedrále je pohřbeno či zde má pamětní desku dvanáct papežů. Dále zde najdete muzeum a klenotnici chrámového umění. Tři prostory mají cennou kolekci se sochami a liturgických a votivních památek, které se užívaly v Lateránské bazilice v období od 6. do 19. století. Mezi nejstarší exempláře se řadí soubor raně křesťanských relikviářů a zlatý kříž ze 6. Století. Dále papežský stolec Pia V., pláště papežů sv. Silvestra a Klementa XII., tapisérie, renesanční a barokní kasule s erbovními štítky papežů. K vidění je také mramorová studna z devátého století. Osmiboká stavba Lateránského baptisteria je zhotovena z cihel. V apsidě lze spatřit zbytky římské mozaiky a také antické sloupy z červeného egyptského porfyru. Zajímavá je i křestní vana  z jednoho kusu porfyru.

Tip na dovolenou:  Opravdu platí, že všechny cesty vedou do Říma?

Caracallovy lázně

Caracallovy lázně byly známé starověké římské veřejné lázně, postavené mezi lety 212 a 216 za vlády císaře Caracally. Oblíbený turistický cíl má některé části nepřístupné pro veřejnost, aby byly ochráněny mozaikové podlahy. Mozaiky se pyšnily různými motivy – mytologickými výjevy, geometrickými vzory či vzory z přírody. Interiér kdysi zdobilo mramorové obložení. Nechyběly granitové a mramorové sloupy a sochařská díla.

Domus Aurea

Domus Aurea – Zlatý dům je komplex obrovského římského paláce, který nechal postavit  císař Nero. Domus Aurea byl dříve komplex několika budov s chodbami zdobenými zlatem a s pokoji s bohatými malbami. Budovy obklopovaly zahrady se sochami a lesy s divokými zvířaty. Nechyběla pole a vinohrady, umělé jezero.

K dalším významným místům v Římě se řadí Kapitol, Palatin, Pantheon, Piazza Navona,  Piazza di Spagna, Campo de’ Fiori, Kvirinál, Laterán, Aventin, Trastevere, Andělský hrad nebo    Via Veneto. Nelze zapomenout na návštěvu proslulých římských fontán – Fontánu di Trevi, Fontánu del Babuino, Barcacciu nebo Fontánu della Botte.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *