Chorvatský Split

Kromě toho nabízí Split nábřežní třídu Riva, okázalou promenádu, kde se ve dne konají slavnosti a politická shromáždění, zatímco v noci je oblíbeným místem, kde si můžete dát drink v některé z mnoha vynikajících rybích restaurací. Noční život je významnou součástí života místních i turistů a zdejší kluby bývají každý den v týdnu plné až do ranních hodin. Jejich návštěvníci pak odpočívají na pláži, především Bačvice, kde můžete sledovat místní, jak hrají picigin, dalmatský sport podobný volejbalu, který se hraje v mělkém moři.

Pokud budete chtít se vydat mimo město, vystupte na kopec Marjan, který se zvedá do výšky 180 m nad Jadranem a skýtá krásné výhledy na ostrovy.

Split je vstupní branou na většinu z ostrovů centrální Dalmácie, jako je Brač, Hvar a Šolta, ale také vzdálenější Vis, Korčula a Lastovo. Kromě toho je dnes významnou zastávkou pro osobní lodě, ačkoli pokud si neprohlédnete staré město ve dne, nikdy ho skutečně nepoznáte.

Cestování do Splitu

Letecky

British Airways a easyJet nabízejí přímé lety z Velké Británie do Splitu, ale pouze v letních měsících. Pokud sem chcete cestovat v zimě, můžete buď letět nepřímo, anebo do Dubrovníku, který je vzdálen 3 hodiny cesty po silnici do Splitu. Lety bývají obvykle levnější mimo červenec a srpen. Nejsou k dispozici žádné přímé lety z USA.

Doba letu: z Londýna 2 hodin 30 minut, z New Yorku 12 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 14 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 10 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 26 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Split má stále se zlepšující spojení s dalšími chorvatskými městy prostřednictvím moderní dálnice (podléhající mýtnému). Doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 18 let.

Maximální povolená rychlost je 130 km/h na dálnicích, 110 km/h na dvouproudých silnicích, 90 km/h mimo zastavěné oblasti a 50 km/h v zastavěných oblastech. Je potřeba mít platný národní ŘP a minimální pojištění třetí strany. Další informace naleznete na stránkách chorvatské motoristické organizace Hrvatski Autoklub (www.hak.hr).

Tip na dovolenou:  Inspirace na dovolenou. Která města stojí za to navštívit?

Poruchová služba: Hrvatska Autoklub.

Trasy: dálnice A1 ze Splitu do Záhřebu představuje rychlou přímou trasu z metropole, platí se mýtné. V současnosti probíhají práce na prodloužení dálnice A1 až do Dubrovníku, přičemž některé úseky jsou už dokončené.  Jadranská magistrála (trasa D8) vede na jih do Dubrovníku a na sever do Rijeky.

Autobusy: hlavní autobusové nádraží ve Splitu se nachází 5 minut pěšky od Starého města na ul. Obala Kneza Domagoja 12. K domácím spojům patří autobusy do Záhřebu, Rijeky a Dubrovníku a k poskytovatelům dopravy Croatia Bus. Kromě toho jsou k dispozici autobusové spoje do/z Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Itálie a Německa; Eurolines poskytuje autobusové spoje z londýnského nádraží Victoria do Splitu s přestupem ve Frankfurtu.

Doba cesty: ze Záhřebu 4 hodiny, z Dubrovníku 3 hodiny, ze Zadaru 2 hodiny, z Trogiru 35 minut, z Rijeky 4 hodiny.

Vlakem

Vlakové nádraží ve Splitu se nachází v centru na ul. Obala Kneza Domagoja 10 naproti terminálu pro dálkové autobusy a přístaviště trajektů, 5 minut chůze od starého města. Nejsou k dispozici žádné pravidelné mezinárodní spoje. Domácí trasy vedou do metropole Záhřebu a do pobřežního města Šibenik. Pamatujte na to, že Dubrovník nemá železniční spojení se zbytkem země.

Lodí

Přístaviště osobních trajektů ve Splitu se nachází přímo v centru města v pochůzkové vzdálenosti od Diokleciánova paláce. Další informace Vám poskytne správa přístavu (Split Port Authority).

Trajetky: v létě provozují společnosti Blue Line a Jadrolinija pravidelné noční trajektové spoje z Ancony (Itálie) do Splitu, zatímco v zimě jsou spoje omezené; plavba trvá asi 10 hodin.

SNAV v létě provozuje dopravu rychlými katamarámy z Ancony do Splitu.

Turistická kancelář:

Turistické informační centrum Splitu – http://www.visitsplit.com

Turistické pasy:

Splitcard – www.visitsplit.com

Ubytování:

Booking.com

Některé atrakce Splitu:

  • Chorvatské námořní muzeum
  • pláž Bačvice
  • Diokleciánův palác
  • Narodni trg – náměstí
  • Muzeum chorvatských archeologických památek
  • Katedrala sv. Duje (sv. Dominia)
  • Etnografické muzeum
  • Froggyland – galerie s vypreparovanými žábami
  • Marjan – kopec nad městem
  • Galerija Meštrović – muzeum uměn

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.